Drzewo Jessego w Rodzinie

 

Zobacz, jak oczekujemy na Boże Narodzenie...

Drzewo Jessego

Nasze dzieci to obecnie 8-, 6- i 3,5-latek, więc staramy się tak dopasować te treści, by wszystkich zaangażować. Przez kolejne lata wzbogacaliśmy nasze materiały i wiele ciekawych tematów wypływało w trakcie wspólnych rozmów o danym czytaniu. W tym roku pragniemy podzielić się z Wami i zachęcić was do tego, by wejść w to chrześcijańskie oczekiwanie, które często zagłuszone jest przedwczesnym zalewem dekoracji, dźwięków, smaków i zapachów bożonarodzeniowych.

 

Zapraszamy Was do OCZEKIWANIA! 

Dla kogo?

Aby przygotować własne „drzewko Jessego” będziecie potrzebować gałązki jakiegoś kwitnącego drzewa (jabłoni, wiśni, śliwy, gruszy lub forsycji), którą w sobotę przed I niedzielą adwentu włożycie do wazonu z wodą. Potem przy zapalonej świecy możecie każdego dnia wspólnie odczytywać fragment Pisma Świętego. Po lekturze dzieci mogą wykonać, a następnie zawiesić na gałązce ornament – dzięki temu będzie ona nie tylko adwentową dekoracją, ale i przypomnieniem o wspólnym oczekiwaniu. A być może w okolicy świąt Bożego Narodzenia Wasze drzewko Was zaskoczy…

Jak?

Wśród różnych tradycji i obrzędów adwentowych, takich jak roraty, wieniec adwentowy, kalendarz adwentowy, coraz popularniejszy staje się zwyczaj „drzewa Jessego”. Nawiązuje on do fragmentu z Księgi Izajasza (Iz 11,1–9) zapowiadającego nadejście Mesjasza. Drzewo kojarzy się z genealogią, z poznaniem swoich korzeni, ale też korzeni swojego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa. Do tego właśnie prowadzą nas teksty ze Starego i Nowego Testamentu, które przez cały adwent stawiamy w centrum dnia. Zwieńczeniem każdego tekstu, każdego pochylenia się nad słowem Bożym, jest wspólna modlitwa i symbol – ornament nawiązujący do danej historii.

Co to?

Do góry  

Copyright 2020 | Wydawnictwo SUMUS

MENU

Od 10 lat wzrastamy jako zakorzenione w Bogu drzewo małżeństwa, które wydało trzy owoce (8 lat, 6 lat, 3,5 roku). Staramy się chronić te delikatne owoce wśród naszych liści, ale też wystawiać je na promienie Bożej miłości, by pięknie dojrzały. Każdego dnia stawiamy czoła rodzinnym wyzwaniom, przeżywając tę codzienność w wierze. Jednym ze sposobów jest adwentowa tradycja Drzewa Jessego, do której Was zapraszamy.

Ania i Irek

O NAS